Terrarium dla Gekona Lamparciego

Budowa terrarium


Dla jednego, dorosłego gekona, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach 60cm x 40cm. Należy przygotować je w wystroju pustynnym. Mimo iż gekony lubią się wspinać, nie należy przesadzać z wysokością terrarium. Najlepiej, żeby miało ono maksymalnie 60 cm wysokości. Dla gekonów trzymanych w haremach należy przygotować odpowiednio większy zbiornik. Dla stadka 1 samiec i 4 samice zaleca się terrarium o wymiarach 90cm x 50cm x 50cm. W terrarium powinno się utrzymywać wilgotność 40-50%. Należy także pamiętać o odpowiedniej wentylacji. W zależności od konstrukji terrarium otwory wentylacyjne umieszczamy na przeciwległych ścianach zbiornika w układnie góra-dół, (np. jeden otwór wentylacyjny będzie się znajdował na przedniej ściance terrarium u dołu, drugi będzie się znajdował na tylniej ścianie u góry, bądź jeden ze zbiorników będzie się znajdował w dolnej części prawej ścianki terrarium, a drugi w górnej części lewej ścianki).



Oświetlenie i źródła ciepła


Następnym ważnym elementem terrarium jest oświetlenie, które nie tylko ma symulować dzień i noc w sztucznym środowisku, ale także ma zapewnić odpowiednią temperaturę. Jak podstawowe źródło światła najlepiej zastosowań zwykłą żarówkę lustrzankę bądź żarówkę halogenową. Moc żarówek należy dostosować tak, by nie było zbyt jaskrawe, a przy tym zapewniało optymalną temperaturę, która w ciągu dnia powinna wynosić 25-30oC. Żarówkę najlepiej umieścić z jednej wybranej strony terrarium co zapewni nam wiele stref o zróżnicowanej temperaturzeDodatkowo snop światła można nakierować na jeden z elementów wystroju np. duży kamień, tworząc w ten sposób wyspę ciepła gdzie temperatura będzie oscylować w granicach 35-40oC. Jeśli terrarium jest umieszczone w pomieszczeniu gdzie temperatura może spadać poniżej 18oC warto zapewnić dodatkowe źródło ciepła np. kabel lub mata grzewcza. Tego typu urządzenia rozkładamy na mniej więcej 2/3 powierzchni dna terrarium i zawsze podłączamy poprzez regulatory temperatury. Jako że gekony to gady aktywne wieczorami i nocą warto zamontować oświetlenie nocne które pozwoli na ich obserwację. W tym wypadku najlepiej zastosować żarówki LED lub coraz bardziej popularne taśmy LED w kolorze niebieskim lub czerwonym. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo małe zużycie prądu i brak emisji ciepła, co pozwoli zapewnić nam nocny spadek temperatury. Musimy pamiętać że latem kiedy temperatury za oknem rosną, moc zastosowanych przez nas żarówek może okazać się za duża. Jeśli temperatura będzie przekraczać zalecane poziomy należy zastosować żarówki o mniejszej mocy, żarówki energooszczędne, świetlówki lub wspomniane już oświetlenie LED.



Wystrój


Gekony zamieszkują tereny pustynne i półpustynne i w takim charakterze należy utrzymać wystrój terrarium. Dla komfortu życia gadów warto zabudować tylną i boczne ściany terrarium tworząc imitację półek skalnych i kilka kryjówek, które nie tylko powiększą powierzchnię życiową gadów ale również dają im schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Najprostszym sposobem wybudowania takiej ścianki jest użycie styropianu modelując go w odpowiedni sposób tworząc półki i zagłębienia. Następnie styropian pokrywamy kilkoma warstwami zaprawy cementowej, a dla uzyskania ciekawych efektów kolorystycznych do zaprawy można dodać pigmentówW terrarium nie może zabraknąć kilku kryjówek z czego przynajmniej jedna musi zawierać wilgotne podłoże w której to gekony będą mogły w spokoju przechodzić wylinki czy składać jaja. Jako podłoże w takiej kryjówce najlepiej wykorzystać Vermikulit który przez długi czas utrzymuje wilgotność i nie pleśnieje. Pozostałe kryjówki powinny być rozmieszczone w różnych strefach temperaturowych aby zwierzęta mogły wybrać optymalne dla siebie warunki. Kolejnym elementem jest podłoże. Oczywistym wydaje się zastosowanie piasku, niestety nie zawsze jest to najlepszy wybór. Część gekonów z do końca nie wiadomych przyczyn zjada duże ilości piasku co z kolei może doprowadzić do zaczopowania jelit i problemów z wypróżnianiem. Z tej przyczyny piasek nie jest polecany zwłaszcza u młodych osobników. Jednym z lepszych podłoży są drewienka bukowe o dużej granulacji, nie tylko ładnie się prezentują ale również stabilizują wilgotność w terrarium. Można również wykorzystać mieszaninę glinki wędkarskiej i piasku, kawałków piaskowca czy kamyków w takim rozmiarze aby gekon ich nie połknął. Nie należy stosować podłoży organicznych jak torf czy włókno kokosowe ponieważ w niskiej wilgotności tego typu podłoża mogą pylić podrażniając drogi oddechowe gadów. Do podniesienia estetyki całości można wykorzystać wszelkiego rodzaju korzenie, kamienie, korę, suche trawy i inną roślinność (ze względu na niska wilgotność zamiast żywych roślin lepiej zastosować roślinność sztuczną).
W terrarium musimy też umieścić trzy miseczki na pokarm, wodę oraz dodatkową sepię.
źródło: gekoland.com

1 komentarz: