Dieta
Dieta Gekonów Lamparcich to głównie wszelkiego rodzaju owady. Są to zwierzęta drapieżne więc ruch stymuluje je do polowania. W warunkach niewoli najczęściej podajemy larwy mącznika młynarka, świerszcze, karaczany, larwy drewnojada, mole woskowe, szarańcze, koniki polne*, ćmy*, oseski mysie*.
Mącznik młynarek – jest polecany i stosowany przez największe hodowle gekonów na całym świecie. Larwy te posiadają nieco więcej tłuszczu niż świerszcze niemniej spokojnie można je stosować jako podstawę diety. Udowodniono że gekony karmione mącznikami rosną szybciej i posiadają masywniejszą budowę ciała. Zaletą mącznika jest łatwość hodowli i przechowywania, podane w miseczce nie rozchodzą się po terrarium i nie ukrywają się w zakamarkach.
Świerszcze – obok wspomnianego już mącznika to najpopularniejszy owad karmowy. Zawiera o połowę mniej tłuszczu niż mącznik, z tego powodu część hodowców uważa że to właśnie świerszcze są najlepszym pokarmem dla jaszczurek. W sprzedaży występuje kilka gatunków świerszczy – świerszcz domowy, kubański, bananowy i śródziemnomorski. Ten ostatni , śródziemnomorski jest niechętnie zjadany przez gekony, ma mocny aparat gębowy i może dotkliwie podgryzać gekony, a jego hodowla jest uciążliwa, jest głośny i wydziela nieprzyjemną woń.
Karaczany – to kolejna grupa owadów która może być podstawowym pokarmem w naszej hodowli. Charakteryzują się dobrymi proporcjami tłuszcz-białko, są bardzo łatwe w hodowli i chętnie zjadane przez gady. Minusem karaczanów jest szybkość z jaką się poruszają i możliwość wykorzystania każdej możliwej szczeliny do ucieczki poza terrarium.
Drewnojad – larwy drewnojada dorastają do 5cm długości, charakteryzują się duża zawartością tłuszczu i dość twardym chitynowym pancerzykiem. Z tego też powodu larwami skarmiamy rzadko i traktujemy je jako urozmaicenie diety. Częściej można go podawać dorosłym gekonom jeśli chcemy aby szybciej nabrały masy ciała np. samicom po składaniu jaj czy gekonom po dłuższych głodówkach.
Mole woskowe – a właściwie larwy Barciaka większego i mniejszego to pokarm bardzo chętnie zjadany przez jaszczurki. Niestety jest to jeden z najbardziej tłustych pokarmów i nie można go podawać bez przerwy. Poza tym gekony bardzo szybko się uzależniają od moli i po dłuższym karmieniu nimi mogą odmawiać przyjmowania innego pokarmu. Mole świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie diety u gekonów osłabionych, po dłuższych głodówkach, u samic podczas i po sezonie rozrodczym i zawsze gdy chcemy szybko podtuczyć naszych pupili.
*Koniki polne i ćmy – na temat karmienia owadami z odłowu jest tyle zdań ilu hodowców, część stanowczo odradza ze względu na możliwość zakażenia pasożytami, część zdecydowanie poleca ze względu na dużą zawartość mikroelementów. Faktem jest iż owady z odłowu są bardzo chętnie zjadane przez gekony. Natomiast powinny być odławiane z miejsc czystych ekologicznie a karmione nimi gady powinny być profilaktycznie badane na obecność pasożytów.
*Oseski mysie – pokarm podawany dorosłym gekonom, a głównie samicom w okresie rozrodczym w celu szybkiego odbudowania zapasów i uzupełnienia niedoborów wapnia. Warto pamiętać że jest to dość ciężko strawny rodzaj pokarmu i nie każda jaszczurka będzie nim zainteresowana. Takie same efekty można uzyskać stosując mole woskowe i drewnojady.
Młodym gekonom w czasie intensywnego wzrostu podajemy pokarm codziennie, dorosłe możemy karmić co drugi dzień. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie do terrarium miseczki z mącznikami które są dostępne w każdym momencie, tym bardziej że te zwierzęta nie mają tendencji do "przejadania się" - gekon zjada tylko tyle ile potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Warto zadbać o to aby dieta była jak najbardziej urozmaicona, pomijając aspekty zdrowotne, gekony karmione różnym pokarmem są mniej wybredne i kapryśne co do przyjmowanego pokarmu.
W terrarium powinna się też znaleźć miseczka z wodą, którą należy codzienne wymieniać .
źródło: gekoland.com
źródło: gekoland.com
Super tekst, jako uzupełnienie jeszcze dodałabym ten: Co je gekon lamparci?
OdpowiedzUsuńDosyć konkretnie jest rozpisane co podawać gekonowi lamparciemu żeby dobrze rósł :)